Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte.
(Po-Čt 9-17, Pá 9-15)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 499,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 
 
 
 
 

  1. Úvod
  2. Zajímavosti a informace
  3. Parazité a nemoci psů
Parazité a nemoci psů

Samozřejmě každý majitel svého psího mazlíčka by si přál aby jeho pejsek nikdy nestonal a nepřihodilo se mu žádné zranění, což je v běžném životě zcela nemožné. I když se o pejska staráme s láskou a dáváme mu veškerou péči (očkování, odčervení, ochranu před parazity, potřebné vitamíny a minerály atd.) může se stát, že nějaká ta nemoc přece jenom vašeho pejska bude atakovat. O nemocech psů bylo napsáno spoustu odborných knih a článků a mým cílem není zde uvádět přehled všech nemocí v nich uvedených a postup léčení, ale chci jen v kostce popsat pár infekčních onemocnění, které mohou postihnout vašeho pejska pokud jim nepředcházíte vakcinací.

 

Vývojový cyklus klíštěte

Klíště prochází před obdobím dospělosti čtyřmi vývojovými stádii: vajíčko, larva, nymfa, dospělý jedinec. Nymfy a dospělý jedinci mají 8 nohou, larvy mají jen 6 nohou.

Doba vývoje klíštěte od okamžiku nakladení vajíček až po vývoj dospělého jedince se liší v závislosti na jednotlivých druzích. Dále závisí také na povětrnostních podmínkách, okolní teplotě a vlhkosti vzduchu. Může trvat v rozmezí od několika měsíců až po několik let.

Parazit potřebuje pro svůj vývoj ze stádia larvy až po dospělého jedince krev, kterou získává od svých hostitelů, ke kterým patří i pes. Sáním krve může přenášet různá onemocnění. Proto je potřeba mu zabránit a psy chránit pomocí přípravků, které mají odpuzující (repelentní) účinky.

Doba výskytu klíštat

Blechy mohou své hostitele trápit po celý rok. Klíšťata se v našich zeměpisných šířkách vyskytují ve větším množství v závislosti na počasí především v období března až června/července a potom v září a říjnu. Ale mohou se často objevit i zimních ročních obdobích. První klíšťata jsou aktivní již při cca 7 °C. V suchých letních měsících jejich aktivita klesá. Optimální životní podmínky pro rozvoj představují teploty od 17 do 20°C při vlhkosti vzduchu 80 až 95%.

 

Vývojový cyklus blech

Dospělí jedinci činí v populaci blech pouhých 5%. Zbylých 95% tvoří vajíčka, larvy a kukly, které představují jednotlivá vývojová stádia blechy. Dospělý jedinec se z vajíčka vyvíjí v bezprostředním okolí zvířete.

Samičky blechy kladou v období 4-6 týdnů na psa cca 30-50 vajíček denně a vajíčka potom z jeho srsti vypadávají do okolí. Tam se v období 1-10 dnů vyvine z každého vajíčka slepá, štětinatá larva, která ze živí organickým materiálem (např. zbytky kůže) a především bleším trusem. Světloplaché larvy přežívají přes den ve štěrbinách nebo pod kobercem. Tam svlékají třikrát kůži a poslední stadium larvy se zakuklí. Dospělá blecha se za optimálních podmínek, jako je teplota mezi 20-23C a vlhkost vzduchu mezi 50-90%, vylíhne po 5 - 9 dnech. Za nepříznivých podmínek může blecha ve stadiu kukly přetrvávat i několik měsíců.

Vylíhnutí stimulují mechanické a chemické vlivy jako je vibrace, teplota a zvýšený obsah kysličníku uhličitého ve vzduchu. Vylíhnutá blecha saje krev okamžitě, po jednom dni pohlavně dospívá a již další den klade vajíčka. Nejkratší vývojový cyklus trvá při optimální stravě, teplotě a vlhkosti vzduchu u blechy kočičí (Ctenocephalides felis) 11 dní, u blechy psí (Ctenocephalides canis) 18 dní.

Dospělé blechy mohou na svém hostiteli za příznivých podmínek žít až 3 měsíce. Doba jejich přežití je však zpravidla omezena na 3-4 týdny.

 

Likvidace blech

Při úspěšné likvidaci blech je důležité, abychom se soustředili nejen na dospělé jedince, ale i na všechna vývojová stádia.

Pro likvidaci dospělých jedinců jsou díky svému dlouhodobému účinku ideální lokálně aplikované preparáty jako je například Exspot®. Exspot® má navíc repelentní účinek. Dráždí nohy parazitů natolik, že je nutí, opustit ošetřená místa tak rychle, že k napadení parazitem vůbec nedojde. To je velmi důležité pro prevenci či zmírnění příznaků kožní alergie na bleší kousnutí.

Vedle léčby zvířete, které bylo prokazatelně napadeno blechami, je nutné ošetřit i všechna ostatní zvířata žijící ve společné domácnosti a to i v případě, že se u nich dosud žádné příznaky napadení neobjevily.

Dospělé blechy mohou na svém hostiteli za příznivých podmínek přežívat až 3 měsíce. Obvykle je však tato doba omezena na 3 – 4 týdny.

Pro likvidaci blech v různých vývojových stádiích jsou k dispozici různé spreje a rozprašovače s insekticidními účinky, které získáte u svého veterinárního lékaře.

 

Onemocnění

Anaplasmóza

Anaplasmóza je onemocnění, při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Onemocnění je charakteristické opakovanými stavy, které se objevují každé 2 - 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav. Imunitní systém zdravých psů někdy dokáže původce onemocnění zničit. Při oslabení imunitního systému - například vlivem zimy, stresu nebo jiného infekčního onemocnění - se však aktivita původce onemocnění opět obnovuje.

Původce: Anaplasma phagocytophilum

Přenašeč: klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu: < 24 hodin

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 4-11 dnů.

Klinické symptomy: náhlá vysoká horečka. Zvířata jsou apatická a nežerou. Často se vyskytuje zvracení a průjem spolu s neurologickými příznaky. Zvíře nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost. Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči. Zvířata mohou oslepnout.

 

Babesióza (piroplasmóza, „psí malárie“)

Původce onemocnění: Babesia canis (B. canis canis, B. canis rossi, B. canis vogeli)

Přenašeč onemocnění: Piják lužní (Dermacentor reticulatus)

Doba přenosu: 48-72 hodin po přisátí

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 5-7 dnů (možné jsou i 3 týdny).

Klinické symptomy: onemocnění probíhá zpravidla akutně a začíná vysokou horečkou (až 42° C), silnou žízní, ztrátou chuti k jídlu, únavou a rychlou ztrátou kondice a váhy. Během dalšího průběhu onemocnění se objevuje průjem a úbytek červených krvinek vedoucí k chudokrevnosti a žloutence doprovázené červenou nebo nazelenalou močí. Na kůži nebo na sliznicích mohou být patrné známky krvácení. Dále se mohou objevit povrchové záněty sliznice, zejména v oblasti dutiny ústní.

Pokud dojde k postižení centrálního nervového systému, tak se mohou objevit poruchy pohyblivosti způsobené částečným ochrnutím a záchvaty podobné epilepsii.

Neléčení psi zpravidla umírají.

 

Napadení plochými červy

Blechy jsou ve vývojovém cyklu plochých červů tzv. přechodnými hostiteli. Pes se při jejich rozkusování může nakazit larvami tasemnic. Larvy se potom ve střevech psa vyvinou v dospělé jedince, kteří bývají průměrně 13 cm dlouzí. Vajíčka tasemnic se pak dostávají ven z těla hostitele a to buď vlastním únikem červů nebo ve výkalech. Vajíčka jsou ve svých obalech infekční celé týdny. Zasušení ploší červi vypadají jako malá zrníčka okurky a můžeme je velmi často najít na místech, kde zvířata spí.

Původce: tasemnice psí (Dipylidium caninum)

Přenašeč: blecha kočičí (Ctenocephalides felis)

Klinické symptomy: u psa jako u konečného hostitele infekce většinou probíhají bez klinických symptomů. Zácpy nebo střevní neprůchodnost se ve větší míře vyskytují velice zřídka. Postižení psi však přesto mohou ploché červy vylučovat a mohou tak nakazit i člověka - zejména malé děti.

Likvidace a profylaxe: blechy často figurují jako přechodní hostitelé pro tasemnici psí, při likvidaci by proto měly přijít na řadu jako první. K tomu je určen lokálně aplikovaný přípravek Exspot®, který se jednoduše zvířeti aplikuje mezi lopatky.

Po likvidaci blech by měla následovat léčba plochých červů.

Pozor: pokud má pes blechy, tak byste jej měli s ohledem na ploché červy také odčervit.

 

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění psů, které se projevuje především poruchou koordinace pohybu v důsledku onemocnění kloubů. Při léčbě této infekce je nutné použít antibiotika. Borelióza se přenáší sáním krve klíštětem obecným (Ixodes ricinus). Tendence nakažení boreliózou je jak u psů tak u lidí stále stoupající.

Původce:Borrelia burgdorferi sensu lato

Přenašeč: klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu:16-72 hodin po přisátí

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 2-5 měsíců

Klinické symptomy: Borelióza probíhá u většiny psů bez viditelných symptomů. Dá se však vysledovat ztráta chuti k jídlu, malátnost a vysoká horečka. Po určité době může dojít ke vzniku bolestivosti při pohybu a opakovanému ochrnutí v důsledku zánětu kloubů. Při dalším průběhu může dojít k poškození orgánů, především ledvin a srdce. Může se vyskytnout i zvýšená citlivost v oblasti zad a akutní záněty kůže (hot spoty).

 

Dirofilarióza (onemocnění způsobené srdečními červy, Heart Worm Disease)

Dirofilarióza nebo také srdeční červi je onemocnění, které nelze podceňovat. Vyskytuje se především v jižních zemích jako je Španělsko, Itálie, Francie, Portugalsko a Řecko. Dirofilarióza je také silně rozšířena v USA. V našem regionu byly zaznamenány jednotlivé případy v oblastech na dolních tocích Dyje a Moravy.

Dirofilariózu způsobují červi (Dirofilaria immitis), kteří mohou dosahovat délky až 30 cm a usazují se v plicních cévách a srdci psa. Přenašečem je zejména komár obecný (Culex pipiens) ale i ostatní druhy komárů.

Původce: Dirofilaria immitis (srdeční červ)

Přenašeč: komár obecný (Culex pipiens) a ostatní druhy komárů

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: zhruba 6 měsíců po vpichu.

Klinické příznaky: dospělý jedinec srdečního červa se usadí v pulmonální artérii a srdci psa, kde může dorůstat délky až 30 cm. Napadení vede k poškození srdečních a plicních funkcí, následkem je dýchavičnost, chronický kašel, úbytek tělesné hmotnosti, snížení výkonnosti a chudokrevnost, může dojít k poškození jater a ledvin. V případech, kdy selhání srdce vyústí v selhání jater a ledvin, může být onemocnění smrtelné. Léčba takto postiženého psa je velmi komplikovaná.

 

Ehrlichióza (Rickettsióza)

Ehrlichióza je onemocnění bílých krvinek, která byla dosud považována za tzv. cestovní nemoc vyskytující se zejména v oblasti Středomoří. Hnědé klíště psí, které nemoc přenáší, bylo však mezitím nalezeno i v oblastech severně od Alp.

Původce: Ehrlichia canis (ricketsie)

Přenašeč: Hnědé klíště psí (Rhipicephalus sanguineus)

Doba přenosu: u psa není známa (u myší činí 36 hodin)

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 7-15 dní

Klinické symptomy: akutní fáze onemocnění začíná výraznou malátností, odmítáním potravy, horečkou, ztrátou hmotnosti, dýchavičností a zvracením. Na kůži a sliznicích se mohou objevit krváceniny spolu s krvácením z nosu. Veterinární lékař zpravidla zjistí i zduření lymfatických uzlin a sleziny spolu se změnou krevního obrazu. Psi s chronickou ehrlichiózou jsou slabí, malátní s úbytkem hmotnosti. Vedle zvýšeného výskytu krvácení a dýchavičnosti dochází navíc k hnisavému výtoku z očí a zakalení rohovky. Neléčená zvířata mohou oslepnout a může u nich dojít k dalšímu nevratnému poškození orgánů.

 

Kožní alergická reakce na blechy

Výskyt blech u psů považuje většina jejich majitelů za něco odpudivého a pro psa jsou přinejmenším obtížné. Sliny blech mohou v některých případech vést i k alergii, která je spojena s extrémní svědivostí a podrážděním kůže. U citlivých psů stačí pro vyvolání alergie jediné kousnutí blechou, protože reakci způsobují sliny blech spolu s kolagenem v jejich kůži. Kožní alergická reakce se může kromě psů vyskytovat i u člověka a to jako reakce na bleší kousnutí.

Klinické symptomy: pro kožní alergickou reakci na blechy jsou charakteristické strupy v oblasti zádě a zad (takzvaná svědivá papulární dermatitida). Zvíře se vlivem zvýšené svědivosti škrábe a často vzniká současně akutní hnisavý zánět kůže (hotspot, pyodermie), jehož následkem může být i úbytek srsti.

 

Klíšťová meningoencefalitida

Toto virové onemocnění vede k neurologickým symptomům a vyskytuje se zejména u člověka, ale také u psa a to zejména v případě, kdy je v okamžiku infekce oslaben imunitní systém zvířete. Virus přenáší klíště obecné (Ixodes ricinus) vyskytující se na celém území České republiky.

Původce: virus meningoencefalitidy

Přenašeč: Klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu: několik minut po vpichu.

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 2-3 týdny.

Klinické symptomy: podobně jako u člověka, virus vede u citlivých zvířat k těžkému onemocnění, na které většina zvířat umírá nebo musí být v důsledku závažnosti onemocnění a s tím spojenou špatnou prognózou utracena. Po infekci se objevuje horečka, následují křeče, poruchy pohyblivosti, ochrnutí a další neurologické příznaky. Charakteristická je přecitlivělost v oblasti hlavy a krku a celkově zvýšená bolestivost. Mohou se vyskytnout změny chování přecházející od stavů apatie až po podrážděnost nebo agresivitu. Dochází k ochrnutí obličejového a okohybného svalstva.

Familydogs.cz je internetový obchod s chovatelskými potřebami a krmivy pro Vaše mazlíčky.

O provoz e-shopu se stará již desátým rokem náš tým. Získali jsme certifikát Heureka „Ověřeno zákazníky“ a snažíme se abychom Vám mohli co nejlépe pomoci a poradit s výběrem zboží.

Kontakty
(Po-Čt 9-17, Pá 9-15)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.